Fachowcy biją na alarm, że z roku na rok Polacy czytają coraz mniej książek. Co jest tego powodem i czy problem jest aż tak poważny?
Postaramy się temu przyjrzeć…
Czytanie – ile to kosztuje?
Nie da się ukryć, że książki są drogie. Zwłaszcza weźmiemy pod uwagę obecnie szalejącą inflację. Przy tak dużym wzroście cen jedzenia czy wynajmu mieszkania w pierwszej kolejności rezygnujemy z wydatków na rozrywkę i kulturę.
Na szczęście z tym problemem możemy sobie poradzić. Wystarczy, że zapiszemy się do najbliższej biblioteki publicznej. Z drugiej strony obecnie rezygnujemy z tradycyjnych, papierowych książek. Od lat coraz większą popularność zdobywają eBooki i audiobooki. Elektroniczne książki mają bardzo wiele zalet. Po pierwsze nie musimy kupować pojedynczej książki. Na rynku pojawiły się aplikacje, które w cenie abonamentu umożliwiają dostęp do wielu audiobooków oraz ebooków, w tym do nowości. Książki elektroniczne nie zajmują miejsca, w przeciwieństwie do tych tradycyjnych. Możemy je zabrać w podróż czy poczytać w komunikacji miejskiej.
Z audiobooków możemy korzystać praktycznie w każdej sytuacji, na przykład w czasie treningu czy sprzątania. W ten sposób nielubiane czynności staną się mniej nudne i uciążliwe.
Jak zachęcić dzieci do czytania książek?
Popularne porzekadło głosi, że czym skorupka za młodu nasiąkanie… Dlatego warto dawać dzieciom przykład od najmłodszych lat. Dzieci powinny wiedzieć rodziców z książką. Po drugie należy czytać na głos młodszym dzieciakom. W ten sposób rodzice rozbudzą zainteresowanie pociech książkami. Dodatkowo wspólne czytanie pomaga budować bliskość i przywiązanie.
Trochę przekłamana statystyka. Zapewne czyta się teraz więcej artykułów w Internecie i innych publikacji