Fenomen Andrzeja Sapkowskiego – dlaczego jego książki są tak interesujące?

Jego powieści stają się natychmiast bestsellerami. Pisarz już dawno temu wyprzedził autorkę Harry’ego Pottera pod względem popularności na Amazonie i udowodnił, że król fantasy może być tylko jeden. Skąd bierze się taka fascynacja Andrzejem Sapkowskim i wszystkim, co wychodzi spod jego pióra?

Jego fankluby rosną jak grzyby po deszczu, a po premierze „Wiedźmina” na platformie Netflix zainteresowanie jego powieściami pobiło wszelkie rekordy popularności. Serial w Polsce był na szczycie w 2019 roku. Numerem jeden okazał się też w Wielkiej Brytanii i Australii, a w USA i Francji zajął drugie miejsce.

Czym przekonuje do siebie pisarz? Przede wszystkim wspaniale kreuje postacie, niespodziewane akcje w wyimaginowanym świecie oraz przemyca w fabule wiele odniesień do polskiej literatury klasycznej i legend. Dlaczego książki Sapkowskiego są tak pożądane? Czytelników ujmuje niebanalny humor i prosty język. Mimo to słowa zawsze prowadzą do głębszych refleksji.

„Ostatnie życzenie” i „Miecz przeznaczenia” – dwa opowiadania na początek

Przed „Wiedźminem”, warto sięgnąć po dwa opowiadania – „Ostatnie życzenie” i „Miecz przeznaczenia”, które wprowadzą czytelnika w świat głównego bohatera – Geralta z Rivii. Opowiadania prezentują wszystko to, co powinno się znaleźć w dobrej literaturze fantasy – niebezpieczne przygody, trudną miłość, zagrażające bezpieczeństwu istoty oraz nieziemskie postacie. To historie, które stanowią wstęp do głównej sagi – autor rozpoczyna w nich wątki później kontynuowane. Nie są to proste opowiadania, ale znaczący początek do intrygujących losów Geralta.

„Wiedźmin” – obowiązkowa lektura Sapkowskiego

Saga składa się z 5 części: „Krew elfów”, „Czas pogardy”, „Chrzest ognia”, „Wieża jaskółki”, „Pani jeziora”. Fabuła jest wielowątkowa, a każdy rozdział rozpoczyna cytat z rozmaitych źródeł fikcyjnych. Nadaje to powieściom fantasy dużej wiarygodności. Historia jest opowiadana z perspektywy rozmaitych postaci – każdy ma swoje motywy, dla których prowadzi życie tak, a nie inaczej. Sapkowski nikogo nie ocenia – swoim bohaterom tworzy wyraziste i bardzo różne profile osobowościowe. To dynamiczne postacie, które doświadczają, a przeżycia znacząco zmieniają ich spojrzenie na świat. Czasem nawet charakter.

„Trylogia husycka” – fantasy w połączeniu z historią 

Ważnym dziełem poza „Wiedźminem” jest fantastyczno-historyczna seria o wojnach husyckich. Głównym bohaterem jest Reinmar z Bielawy – lekarz wywodzący się ze stanu rycerskiego. Bohater opuszcza miasto, by chronić swoje życie, co jest początkiem długiej podróży, pełnej groźnych przygód. Jego sprzymierzeńcami są: sprytny Szarlej, były mnich oraz Samson Miodek – istota uwięziona w ciele olbrzymiego, niepełnosprawnego mężczyzny. Autor przyłożył dużą wagę do właściwego oddania realiów średniowiecza i mistrzowsko posługuje się językiem ze sporą dawką humoru.

Sapkowski to mistrz gatunku fantasy. Ostatnio znów dyskutuje się w kuluarach o tym, że w jego planach jest napisanie kolejnych książek o „Wiedźminie”, dlatego fani jego twórczości zacierają ręce. Po światowym sukcesie, jaki odniósł autor, szkoda byłoby, żeby już nic nie napisał. To się mu po prostu nie opłaca!