Baśń – gatunek literacki naszego dzieciństwa

Baśń to gatunek, który nieodłącznie kojarzy się z dzieciństwem, mający w sobie elementy kultury ludowej i niejednokrotnie mistyczne, nawet wzbudzające niepokój. To gatunek niezwykły.

Docelowo przeznaczony jest dla dzieci, jednak ze względu na nostalgię i coś fantastycznego, kryjącego się na kartach naszych ukochanych historii sprawia, że wszyscy się nim interesujemy, co widać zresztą w licznych adaptacjach filmowych, przeznaczanych nie tylko dla najmłodszych.

Baśnie – cechy, motywy oraz postaci

Baśnie nie mają granic. Nie istnieje w nich wyraźne rozgraniczenie między światem realnym, a nadnaturalnym, dlatego większość znanych nam historii dzieje się w świecie, który jest nam znajomy, chociaż pojawiają się w nim przecież postaci nieludzkie.

Wróżki, czarownice, zwierzęta mówiące ludzkim głosem, krasnoludki, rycerze oraz królewny to tylko część bohaterów, którzy nie są osadzeni w konkretnym miejscu i czasie, co sprawia, że tak naprawdę – pomimo istnienia tak fantastycznych istot – historia mogłaby się wydarzyć naprawdę. Baśnie zawierają w sobie klasyczne motywy walki dobra ze złem, przenikania się światów, czy istot fantastycznych, jednocześnie mając w sobie pewne morały, które w niemal romantyczny sposób utwierdzają nas w przekonaniu, że świat natury jest potężny, a sprawiedliwe i moralne wzorce zwyciężają. To wyjątkowy gatunek, gdyż od lat fascynuje zarówno dzieci, jak i dorosłych, przenosząc w zupełnie inny świat, który wcale nie jest tak odległy.

Najpopularniejsi autorzy oraz historie

Do najbardziej znanych autorów należy między innymi Hans Christian Andersen, którego opowieści doczekały się wielu ekranizacji, bracia Grimm, czy Charles Perrault, który podbił serca najmłodszych swoim Czerwonym Kapturkiem. Warto wspomnieć również o baśniach spoza Europy, czyli chociażby Księdze tysiąca i jednej nocy oraz o naszej rodzimej baśni, napisanej przez Marię Konopnicką – O krasnoludkach i sierotce Marysi. 

Wszystkie te historie znane są zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, a ich filmowe adaptacje niezawsze przeznaczone są dla młodych odbiorców. To najmocniej ukazuje, że baśń – pomimo bycia specyficznym gatunkiem – od wieków fascynuje wszystkie pokolenia.